Archiv pro Červenec, 2011

DDL – Cesta do pravěku. Děti na táboře v Habří 2011

Cesta do pravěku? Jo, kri-kri nápad- cesta do pravěku zní slibně. Na tom by se dal tábor postavit.

Třetí tábor pro děti z dětského domova v Lipové u Šluknova v Habří.

Co takovému táboru předchází? Hlavně ujištění, že ho zvládneme, že na něj seženeme peníze a materiál ( což je důležité, protože platíme docela dlouhou cestu, ubytování, stravu, hygienu, ceny do pokladu a her……..), že na něj seženeme lidi  ochotné si vše zaplatit a pokud možno schopné vypustit duši, aby se dětem líbilo (což je důležité a  složité neméně).  Že vymyslíme nějaký plán, jak je zabavit, pobavit, potěšit.

Padlo rozhodnutí. Dáme to! Takže shánění,  vyřizování, zařizování. Pomohla nám veliká spousta lidí.

Jako perličku vybírám z dlouhých příprav jen okamžik sehnání mamuta. To vám takhle zazvoní telefon a luffa oznámí :,, Máme mamuta! Jen máme problém, nevejde se do dodávky. Potřebujeme káru!“ A jdou káře naproti. S mamutem po Pražské silnici v Českých Budějovicích. Prý docela rozruch.

Mamut je na místě, cedulky, nakreslené pidimedvědy přitlučeny na chatkách, stany postaveny…… a bouřemi několikrát zbourány……a opět postaveny. Počasí nám nepřeje. Prosíme na příslušná místa, ať se umoudří.

 

Konečně 14.7.2011 v 15,30

vystupují děti na haberské návsi z autobusu. Mohutně se vítáme se známými tvářemi a trochu nesměle s těmi pár neznámými.  Po včerejším řádění živlů, které povalily i letitý kaštan u ,,naší Marušky“ ve dvoře, ani památky. Je krásně.

 Po roztřídění bagáže, což s těmihle dětmi není úplně jednoduché, se můžeme sejít u ohniště, přivítat je a říct jim, co je čeká a nemine. No, to je skoro zbytečné, už nás docela znají.  Seznamujeme se s novým Tomášem, jenž ihned  získává přezdívku Harry Potter pro své vlasy a brýle. S Pavlou a Pavlem. Ostatních se ptáme, pokolikáté tu jsou. Docela nás rozesměje Jirka Mačo odpovědí, že on tedy popáté. Poté buřty na ohni, trocha blbnutí v táboře a samozřejmě tanec. Tím jsou naše děti posedlé.

[Not a valid template]

15.7.

Po první snídani u Marušek, se na prvním raním pokecu děti dozvídají, že je konečně krásně, že máme konečně možnost se projet na motorkách,  když už jsme ti motorkáři, že tedy jedeme, a ony by mohly jít s jejich tetami na procházku. Odcházíme z rozpačitého ticha. Podle vychovatelek prý po našem odchodu i nesouhlasně remcaly. Ale už by nás mohly znát. Vědět, že tak to tu nechodí. Tety je vzaly procházkou k hraničnímu rybníku. 

 A na jeho novodobém břehu jsme na kožešinách, v pravěkých hadrech lamentovali v naKAšíKA řeKAčiKA, žeKA jsmeKA ztraKAceKAniKA aKA poKAtřeKAbuKAjeKAmeKA poKAmoctKA. Potřebujeme zavolat našeho šamana, aby nás převezl zpět, na druhý břeh rybníka, kde je náš dobrý pravěk.  Děti se chvilku rozkoukávaly, ale za pomoci zasvěcených vychovatelek nám, podle pokynů stařešiny,  naKAšíKA řeKAčíKA šamana přivolat pomohly. Tenhle okamžik byl i pro nás velikým otazníkem. Richard a jeho mlhostroj bojovali od rána se špatným větrem a teď to vypadalo, že šaman sice z pravěku vypluje, ale né z plánované mlhy. Nevadí, pro děti to i tak bude zážitkem. Plané obavy. Jako by se srdce pána mlh nad námi ustrnulo, Richardovi se vydařila mlha tak hustá, že by se dala krájet……. a za ní Rákosníček……ale né! Žádnej Rákosníček. Ale čistokrevný šaman kmene Bójů na voru osvíceném pochodněmi. Přiznám, že i když jsem ho čekala a pár zkoušek viděla tak teď….. no, silný zážitek.

Šaman sebou z pravěku přivezl náhrdelníky se zuby a symboly tlup (naprosto nádherné výtvory Jitky R6), šátky v barvách tlup a bubínky. Děti, teď už rozděleny v tlupách, se z šamanova tance dozvěděly, že náš kmen potřebuje pomoct při osídlení nového místa a při starosti o malé mamuťátko, které tu zbylo po staré, dobré, zázračné mamutici. Její zázračnou moc, ochránit kmen,  zdědilo, ale ještě mu cosi k dokonalosti scházelo, a to něco potřebujeme s pomocí dětí z nových věků najít. Slíbily, dle očekávání, že nám pomohou (kudy bychom se vykecali, kdyby neslíbily, nevím  J ). A tak se šaman dal do převážení. Mezi tím se děti seznámily se svým tlupovým tlumočníkem, učily rytmus na bubínek a snažily se pochopit naší řeč. Tady mě dost potěšil Kája Knap, protože se okamžitě chytil.

Na našem dobrém, pravěkém břehu přivolaly mamuťátko a mohlo se jít domů. Tedy do našeho nového tábora, kde byly chatky obaleny papírem, na kterých by měly postupně přibýt jeskynní malby.

Setkání s mamuťátkem bylo zajímavé. Směs údivu, respektu, zvědavosti.

 Po obědě a poledním klidu každá tlupa vyfasovala slepou mapu haberského okolí s ujištěním, že je pro ně důležité mapu do konce tábora doplnit. Část šifry v praKAřeKAčiKA, část plánku a svitky na něž by měly psát své denní poznatky.

A úkoly. Vyrobit si oblečení. Vrchní batikovačce Adélce se muselo o barvení látek zdát ještě 14 dní po táboře. Dětem se krejčovina líbila a velcí kluci mě tím dost překvapili. Zrovna tak výroba mamutích maskotů. Z pár kusů polen, hromady chlupatin a molitanu pravěcí pidilidi vytvářeli mamutíky, jen promluvit. Vlastně zařvat, nebo zatroubit, či co to mamuti dělají. Malování vlajek mě nepřekvapilo, to už vím, jak jsou v malování dobří. Jen jsem jim prý tu vlajku nakonec pokazila já. Což je samozřejmě nesmysl. No, nevím. Poslala jsem k sisikinům čtyři vlajky na sešití a jednu jsem blbě otočila. Takže Sběračům plodů visely třešně, kukuřice a jiné poživatiny vzhůru nohama. Chybička se vloudí 😉  .

Při výrobě nápisu na bránu se nevloudila. Použily materiál nevídaný. Vedle předpokládaných klacíků i kaštany, hrušky, trsy slámy a vyrobily bránu tak krásnou, že ji ještě po měsíci kolemjdoucí  obdivovali.

 

[Not a valid template]

 

16.7.

pokračovalo dopoledne v poklidu v táboře.  Ukázalo se, že výroba maskotů je běh na dlouhou trať. Velcí kluci si to vzali osobně a předháněli se, která tlupa bude mít výtvor hezčí. Adélka rozdávala hotové obarvené praoděvy. Kromě výroby proběhlo pár her. Dopoledne bylo okořeněno zjištěním některého z malých dětí, že vnitřnosti našeho mamuta normálně fungují, a že když budou ono zvíře krmit, tak po něm budou muset i uklízet. Martin Bolik zařval na celý tábor ,, mamut se posral“ s takovým údivem a procítěně, že ani nemohl dostat trest za sprosté slovo. Ostatní  děti se seběhly a na ten odpad z mamuta nevěřícně zíraly. K popukání byl okamžik, kdy Mareček s Martinem zvedali mamutí ocas a čichali k místům, odkud by ,, TO“ mělo vypadnout. Vůbec se to okolo mamuťátka rojilo. K zaslechnutí byly zajímavé diskuze: ,,je živej. Žere a kaká!“ „Není živej, netluče mu srdce!“ atd. Zajímavý bylo, že absence srdce je zarazila, ale přítomnost koleček ne. Prostě klídek. Klídek před bouří. Tedy díky Bohu, že né doslovně. Dneska by se nám bouřka nehodila.

 Po poledním klidu se strhl v táboře povyk.  Šaman nám chtěl cosi sdělit a na stařešinovi bude ono zatančení přeložit. Šaman se zmítá, vypadá trochu jako přerostlá slepice, má děsivý výraz ve tváři. Z jeho skřeků a zmítání nám stařešina překládá, že náš tábor napadnou prapštrosi a že ho musíme ihned opustit. Už jste někdy viděli, jak tancem sdělit napadení prapštrosy? Já jo. Sranda J.

Praděti si balí saky paky, berou mamuťátko a odchází za světlými zítřky. Tak tam ne, ale na místo podstatně lepší. Do lůna přírody, do míst dosud neobjevených ( to, že je tam TOITOIka a nádrž s vodou jsme velkoryse přehlídli), aby si tu zřídily provizorní bydlení se vším možným komfortem.

A tak na haberské Smrtelce (ten název jsme z pochopitelných důvodů zatajili) vyrostlo pár stanů pro staré, zraněné, nemocné a bojácné, ležení z karimatek, chlupatin a spacáků, a hlavně oheň. Děti rozdělávaly oheň po staru, bez sirek a zapalovačů. Jak ty pokusy nakonec dopadly, ani nevím. Myslím, že se potajmu zapalovač dostal ke slovu.

 Neméně důležité bylo sehnání potravy a vody. Vodu dovedně vycedily z vodních stromů, brambory našly za zrádnou bažinou, cibuli vybojovaly nad zlou prapříšerou a chřestýše nalezly na stromech v chřestýším lese, ,,malým“ Píšťalkou zajímavě vyvedeném. Vyvalené oči na fotkách napovídají, že přenos chřestýšů byl pro některé fakt zážitkem.

A teď to všechno pokrájet a vrznout do obřího hrnce cmudícího se nad ohněm. A pak patlámamatláma aby to bylo ……hhhmm, mňam! Už jste někdy jedli chřestýší guláš z vydlabaných chlebů pod širým nebem při absenci stolů a židlí. To chutná jako…….nevím, nemám slov. A když se k tomu přikusují placky, které děti zpracovaly z mouky, vody, semínek a upekly na kamenech.…….. !!!!  

Vše krásně klape, jen to vypadá, že děti stále nevěří, že tu budou spát. Otázky: ,,a fakt tu budeme spát?“ sráží Číča: ,,Já tu spát nebudu! Kousl mě mravenec!“

Přichází Medvěd a Richard se zprávami z tábora. Ještě, že jsme utekli! Dějí se tam věci! A Šaman s prapštrosy bojuje. Je snad dokonce prý i zraněn. V tento okamžik přelétává, nad provizorním ležení neandrtálců, vrtulník. Pidineandrtálce ten jev neudivuje. Dokonce z někoho vypadává myšlenka: ,,Šaman letí do nemocnice“.

Pomalu se přikradl večer, břicha naplněna, hlídky z řad dětí i dospělých  naplánovány a můžeme zalézt do pelechů.  Nemůžeme. Kdosi nám připravil nevídané divadlo. Stojíme v nastalé tmě před háječkem a s pusami dokořán zíráme na obrovitý, oranžový měsíc. Tak takhle jsem ho ještě neviděla. A děti už vůbec ne. Marika s Martinkou, přitulený ke mně, málem ani nedýchají. Jeden z okamžiků, kdy se zastaví čas i svět. 

Podobný mě potká za chvilku. Kdy Číča, ano! ten Číča, který tu nechtěl být kvůli mravencům, obchází kolem tábora, sleduje jestli je vše OK a pak se u mne zastaví: ,,Spíš? Hele, vidíš ty hvězdy? To je tak nádherný, to jsem ještě neviděl.“  

V noci se má spát! Od toho je noc stvořená! Ale tahle ne. Tahle je jiná. Ležím mezi Marečkem a Martinkou. Poslouchám zvuky. Zvuky noci. Kdosi se tlumeně směje, kdosi chrápe, kdosi tábor obchází , kdosi přikládá na oheň. Noc, která by neměla skončit. Noc klidu a pohody. Hlídka Petry a Honzy mě nenechá v klidu rozjímat. Naopak. Petry hlášky mě nutí ke smíchu dušenému do spacáku. Nevydržím, vstávám.  Sezení u nočního ohně obklopeného spícími tělíčky je takové.. ……hladivé.

Přeci jen se pokusím o další spánek, ale to už je úplný nesmysl. K ohni zasedli Medvěd s Richardem.  ,,….a prapštrosi vyklovali komunismus“  byla několikátá hláška, která ke mně Medvědím šepotem doplula. No paráda! Kri-kri vyrobila a na nástěnku připevnila nádhernou studii pravěku. Nepochopitelně končil komunismem . A ten teď vyklovali prapštrosi. Tak to mi někdo, ksakru, vysvětlete, proč to prapštrosy nenapadlo už před 50ti lety! Spát už nebudu. To je jasný. Chlapi mi vypráví, cože se vše v noci v táboře událo. No těpic. Měli jen trochu zaškodit.

 

[Not a valid template]

 

17.7.

Za kuropění jedu do Teska koupit mouku. Nějak se dětem plackování zalíbilo a včera vyplackovaly mouku i na ráno. V Tesku mě praští do očí skleničky Nutely. Jó! To bude žrádlo!

 Po návratu se od Richarda dozvídám, že utekl Adam Vrchota.  Zírám asi tak jednu vteřinu. Pak se chytám. Jo!!! Dobrý!!! Adam Vrchota! Dobrá, jdu přepsat a vytisknout seznam jmen. Adama,  Adama Vrchotu, kterého nikdo nezná. Adama, kterého nikdo znát nemůže. Adama, kterého nikdo znát nemůže, neboť neexistuje a nikdy neexistoval  připisuju k Lovcům mamutů.  Šéfová mamutů, luffa, si s tím poradí.

Na Smrtelku se vracím včas. Ještě to tu spí. Krásně spí. Sluníčko se snaží a zatím nesměle olizuje spacáky spáčů. Kája, Číča a Nikola už jsou na nohou, rozkecávají oheň a vaří litry a litry čaje. Číčův výraz je na míle daleko od výrazu včerejšího, když ,,ho kousl mravenec“ . Kluci jsou tak nějak na měkko, tak nějak spokojení, tak nějak šťastní.  Sedám si k ohni a cítím cosi podobného. Postupně se spacáky začínají vlnit a prďolata vylézají. Kdosi, nepamatuju si kdo, vykřikl: ,,jé, mamut je pryč! A tady je hovno!“ A po oněch hovnech byl mamut vysledován, nalezen a dopraven zpět. Děti to uvítaly a ani jim nevadilo, že se ztratil Adam Vrchota. Dětem ne, někteří dospělí překvapili. Raději jsme akci zrušili, než sem dorazí výjezdovka. Jen mě naštvalo, že Adam použil moji karimatku a spacák. A já to teď po něm musím uklízet! Uklidňují mě ,,hadi s nutelou“! Tak vážení! To je to nejlepší, co jsem kdy jedla! A děti hňácají, plácají, opékají, matlají….. a jsou úžasně spokojené. Pakujeme podstatně pomaleji, než jsme měli v úmyslu, ale ta pohoda nám fofr nepovoluje. Když už, okolo jedenácté, máme zapakováno, tak na otázku, zda je to vše, odpovídá Martinka: ,,ještě dvě chlupatiny, ještě tu jsou Šulíci J “ .  

 Vedeme mamuťátko do tábora s trochou zvědavosti, cože tam ti prapštrosi provedli.  Provedli! Vyklování komunismu je maličkostí. Chatka číslo 11 zůstala otevřena a teď je její obsah venku, rozhozen po celém táboře. Sivka, Šárka, Marika a Janička nevěřícně zírají a jdou nerady uklízet. Rozházen je i vnitřek velkého stanu . Děti se snaží, uklízí a hledají i pohozená, prapštrosí vejce. Je jich tu rozházeno 60 ve čtyřech barvách. ( Šaman: ,,To mi ksakru řekněte, jak mám asi zatancovat 60 vajec?!?!“ ) Děti je mají najít, nerozbít, odnést do kuchyně k vylíhnutí, k rozporcování a zabalení do alobalu. Na tento okamžik se těšila Maruška. Za každé rozbité vejce má slíbeného panáka. A co myslíte?! Nic nedostane! Ač se to zdá nemožné, tak i při tom dětském pobíhání po táboře jsou  všechna  vejce nalezena celá! Nalezena, předána, vylíhnuta, rozporcována, do alobalu zabalena, a posléze opět předána dětem k upečení v setonově hrnci. Díru na setonův hrnec kopal Dan s Píšťalkou. Píšťalky komentáře jsou zajímavé, ale naprosto nepublikovatelné. Ten chlap má prostě smůlu. Nebo štěstí. Na každém táboře se ukáže na pár hodin a vždycky vyfasuje tu nejzajímavější práci J ! Chcete-li někdo slyšet jeho výrazy, tak mu zavolejte, určitě vám je rád zopakuje J. Raději si sbalil jedno hoWno na památku, zamával a ujel.

 Horké odpoledne, ač se to zdá letos nemožné, nás vyhání k vodě. Předáme zabalené prapštrosí kousky setonovým kuchařům a posloucháme ho.

Po vyráchání se vracíme a musím přiznat, že se trošičku modlím, aby večeře, pečená v zemi, klapla. Dokonce mám s Maruškou domluvený katastrofický scénář a připravenou náhradní večeři. Netřeba. Dan nám vysvětlil jak ty nahřáté kameny opékají kusy masa obložené zelenými bylinkami, s pomocí kluků tu delikatesu vytahuje ze země a děti ji konzumují za naprostého ticha. Dělají se jim boule za ušima a zapomínají mluvit.  Jen je k zaslechnutí rozhovor : „ Strejda Dan je Šaman“ „Jsi divná? Není! Strejda je strejda a Šaman je Šaman!“ A basta! Chce se mi dodat. Uvědomuju si, že jsem během dnešního dne našla kulinářský ráj. Nejdřív placky s nutelou, teď prapštrosi ze setonova hrnce! Výborná snídaně! Skvělá večeře! Bezva den! Tak ještě pokec, předání zubů a trestů a dobrou noc J.

Pro Medvěda možná trochu divnou. ,,Proč jsem Ireny trestem potrestanej já?“  Tak to netušíme. Se snad Medvědovi nelíbí, že dnes bude nocovat se strejdou Irenem? Irena si za nedochvilnost hodila ,,změnu pohlaví“. A nám ženskejm se nově příchozí chlap úžasně líbil. Medvědovi asi ne.

 

[Not a valid template]

 

18.7.

nám Šaman tancuje něco jako : „ náš kmen je v prů… , má problém! Dochází nám maso. Je třeba nějaké vystopovat a ulovit.  Jděte! Děti Bojů! Maso najděte, kmen zachraňte! Překládá stařešina. Všemocného Šamana a stařešinu posloucháme a na cestu se vydáváme. Lovíme mamuta ( no ten plyšový sloník se možná diví, kam byl povýšen, ale uloven byl mnohokrát). Richardovo skupinou byl uloven docela drasticky, ale co by taky jeden od Richarda očekával, že?! Lovení lukem děti bavilo. A ke svačině se dopracovaly po lanech. Po fáborkách, které hledal a likvidoval Martin Bolík (za to ho čekala večer odměna), jsme došli do lesa, k mamutímu lovišti. Z našeho pohledu šlo o prostor v lese, který měla část dětí přeběhnout s balónky v ruce, a druhá část dětí měla ony balonky likvidovat.Tak jsme to viděli my. Jak to viděly děti nevím. Doufám, že jako mamutí napajedlo, a  protihráče tu jako lovnou zvěř, tu jako lovce.  V každém případě se to v lese červenalo, zelenalo, modralo, žlutilo, kterak ty balónky pobíhaly sem a tam. Jsme zpoceni, jdeme do tábora .  Vlastně jedeme. Zelenou střelou, ve které je veselo. A teď na jídlo. ,,V jídelně? U stolu? Jako normální lidi?“ se ptá Kája Knap.

 Po jídle ,,jako normální lidi“, po krátkém odpočinku a po projetí  Zelené střely, s otevřenými zadními dveřmi, z nichž krásně vypadávají barevné balónky  táborem,  zase vyrážíme na cestu. Do Lipí. Tady se na okamžik vrátíme do roku 2011. Naši kluci sehrají na lipském hřišti fotbalový mač Lipová vs. Lipí! A naše holky by se mohly s místními utkat ve vybice. Mohly, ale nakonec to neklapne. Místní holky dostaly z lipovských borkyň strach a nedorazily. Čímž ovšem dostávám strach já. Protože je třeba díru zamáznout a po boku vysportovaných holek se postavit na hřiště. Hm, tak vybiku jsem měla vždycky ráda. A byla jsem v ní fakt dobrá ;-), jen už je to nějakých 35 let. S úděsem sleduju krvelačné oči Mariky u protihráčů a ptám se sama sebe, co tu dělám. Coby, snažím se uhýbat, jak to jde. Ono taky uhýbat ranám těhle vytrénovaných holek, které pravidelně vyhrávají ,,Míčovky“ je tak to jediné, co já tady můžu dělat.

Né tak kri-kri a Bullová. Ty si hru užívají a vůbec nezaostávají nad dravou omladinou. Já jen doufám, že mé vybití bude bolestné jen malinko, a že nezanechá následky.

 V okamžicích, kdy vnímám něco jiného, než smrtící míč ke mně doléhají zprávy z velkého hřiště. Naši kluci místňáky drtí!

Naše mikroděti  vytrhuje z houpání, klouzání a jiných rebelií na dětském hřišti příjezd trampolíny! A trampolínu je třeba vybalit, postavit, zprovoznit, vyzkoušet. Provozovatel má veliký štěstí,  že jsme šli náhodou okolo. Bez našich mikrodětí by to nezvládl J. A mikrodětem září oči jak o Vánocích. A já si zase uvědomuju, už pokolikáté, že jsou gumoví a nezničitelní.  Na rozdíl ode mne. Já jsem Marikou a spol. zničena dost.

Konečně je děsivý míč na vybiku poslán do hajan a může být předáno pár diplomů. Hlavně klukům! Kluci to tu s nadhledem pokořili  6:1 !!!

A taky kri-kri a Bullovce! Za skvělé sportovní výkony!

V klídku se vypravujeme na cestu zpět. Ten klídek dlouhého trvání nemá. Z klídku nás vytrhuje teta probírající se dětem v hlavách a nahlas vyřčené zaklínací slovo: ,,džuva“. Ono zaklínadlo nás vrací zpět do pravěku a pobízí na cestu do tábora. Po cestě se snažíme o výherní náladu, ale zakletí trošku vyhrává.

Teď trošku opustím děti a tety, které se snaží v táboře vyčesat a vymýt největší pohromu a podívám se na to, jak se připravuje plán na zítra u Marušky. Plán na zítra zkolaboval. Džuvy ho přepraly. A přepraly i naši náladu. Trochu zachmuřeně přemýšlíme, kudy z lapálie ven. Ale jak už to tak u Marušky bývá, řešení nacházíme, přeplánováváme, a hlavně se u toho docela nasmějeme (poznatek z dnešního večera- gumová rukavice na hlavě sluší jen Ivče, my ostatní vypadáme jak tydýti). Ráno mezi ně prostě vlítnem a to to bude lítat!

 

[Not a valid template]

19.7.

ze sebe Kačka sundává pravěký oděv, neb by v lékárně v jednadvacátém století asi nebyl to pravé ořechové. Prý ji stačilo, jak se styděla, když takhle brzy po ránu chtěla po lékárnici pětadvacet sprejů proti vším. Dlouhé vlasy, po neandrtálku rozcuchané si nerozčesala J . My ostatní jsme zatím kutili pod kaštanem . Přípravu na denní hru a hlavně na ranní akci: ,,Džuva stop“ !

Dnešní budíček nebyl poklidný jako ty ostatní. Žádné podrbání za ušima a potichounké prosení:,,miláčku, sluníčko, vykoukni z těch dek, otevři očíčka, je ráno“ .Ne ne! Dneska je to drsné. Ranní ptáčata, vstávající před budíčkem, to dnes vyhrála. Nevěřícně zírají na náš vpád do tábora. Jak vypadáme? Slovy Richarda: ,,ty woe, hele: ku klux klan!“ Prostě jsme v bílých hábitech, ozbrojeni difuzilem, mezi ně vlítli. A to to lítalo! Polštáře, Šulíci, spacáky, Polláci, plyšáci, vše vyhodit ven z chatek, vše postříkat, v případě neživých věcí narvat do igelitových pytlů, v případě věcí živých označit fixou, že jsou oddžuvováni. Aby to děti vzaly v pohodě a abychom nezůstali zamořeni my, jsme jim taky k dispozici. Necháváme se taky postříkat. To děti vysloveně baví. Kačka vyfasovala Medvěda a pak říkala cosi závistivého o jeho vlasech a vypatlání jednoho drahého difusilu na jednu jedinou makovici.  Někteří jedinci se snažili uprchnout. Cha! V našich duších se probudil pravěký lovec. A nejhorší příšery jsou ty nejmenší, skoro neviditelné. Všechnu uprchlou zvěř jsme pochytali, zničili a zachránili svět! Tedy alespoň ten náš. A ten je tu teď nejdůležitější ;-).  Takže: ,,siskin je po klíštěti a my všichni ostatní po vších“.

Po oddžuvování se v táboře vytvořilo několik hracích míst, která měly děti projít. Bylo jich hafo, jen dvě byla povinná. Malování písmenek na velkou fotku a vyčesávání zbytků džuv. Za každou vyčesanou byl přidělen jeden haberský dukát. A za ten, a za ostatní vyhrané, si děti koupí cosi v provizorním krámku, se kterým nám pomohli  velcí. Bratři v triku (Číča, Nikola, Kája K.) a Marika.

S Bullovou jsme zatím vyrazily do terénu natrasovat na odpoledne. Šlo to jak po másle. Jen stojí za zmínku okamžik, kdy Jana stála za čtyřkolkou a ptala se: ,,hele, odkud vede ten provaz ke čtyřkolce?“  Hm, odkud? Že by z naší minulé zastávky? Nějakých těch párset metrů zpět. Jj, to bylo ono J .

 V táboře je zatím dohráno, nakoupeno, naobědváno, odpočinuto. Můžeme vyrazit na cestu.

Zelená střela se zase dostala ke slovu. Díky ficcusovi,který nám ji zapůjčil a po táboře i uklidil. A že bylo co uklízet, vždyť to bylo naše bojové vozidlo po celou dobu. A dík paní z CHKO, která nám bezplatně vystavila na celou dobu povolenku do lesa, se Zelená střela stala enduro vozem (doufám, že to ficcus nebude číst 😉 ). 

Děti vyrážely po tlupách. To aby se na stanovištích neušlapaly. Což se hned na prvním málem stalo. Ale nakonec proti sobě prolezly po provázcích bez újmy a mohly lesem pokračovat dál. V obřímu pexesu, lovu foukačkami, záchraně sněhuláka, přebrání rybích jiker, záchraně ohně, přelezení zvonivé pavučiny bez zazvonění, zachránění brouka, až k tůňce v hlubokém lese. I tůňka byla hluboká. A studená. Nebylo by dobré se v ní vykoupat. A nad tůňkou visí skřítek žadonící o odvázání  a převezení  přes vodu.  S Lovci mamutů jsme na záchranu skřítka chvilku čekali. Výroba borůvkových korálků je bavila, a ani moc nikomu nevadilo, že se pomalu zbarvujeme do fialovotmavomodra.  Třeba se odbarvím, až mě Richard s Medvědem setřesou z lan do vody L !!! Myslím, že kromě mě nikdo ve vodě neskončil. Ač k tomu měla Marika dost blízko. Ale ona už je zvyklá, ona tuhle tůňku zná už z minula. Vor pro skřítka byl u všech tlup nádherným dílem, a skřítek zůstal neutopen.

Z lesa jsme vyšli pořádných pár kilometrů od Habří. Takže: úkol pro Zelenou střelu. Pro poslední pasažéry: Richarda, Medvěda a Dana jsem jela s trochou zpoždění a čekala jsem obličeje zachmuřené. To, co mě na lesní cestě nad tůňkou čekalo, vejde do dějin. Pánové zapomněli, že jsou neandrtálci, změnili se v novodobé rockery a já měla tu čest být u zrodu skupiny Surikatí oči. K odvezení té pakáže do tábora bylo zapotřebí dost odvahy, ale nakonec se mi to povedlo. 

Večer jsem trošku prošla chatky a poptala se, jak si neandrtálci poradili s mapkami. Zítra už budou zapotřebí. Prý poradili. No, uvidíme.

 

[Not a valid template]

 

20.7.

A zítra je tu. Trochu škoda. ,,Zítra“ znamená, že jdeme do finále.

Po snídani přichází se svou troškou do mlýna Šaman.  Tančí, zmítá se, ukazuje kamsi…… Stařešina překládá: ,, Náš čas se naplnil. Jsme na novém sídlišti zabydleni, známe nová loviště, víme, jak přežít. Naši přátelé z novověku se mohou vrátit do své doby. Zbývá jediné. Najít místo, kde roste zázračná bylina, o které se děti dozvěděly ze složených kousků šifry a z níž získá naše malé mamuťátko svoji kouzelnou moc.“  Kde ono místo je?   Šaman tančí a …..  nevěřím svým očím! …….…. radí se s GéPéeSkou.  Stařešina zachovává kamennou tvář, ač myslím, že s tím má dost problém a překládá. Konečně dojde na ony mapy. Teď se ukáže. A ukázalo! Všechny tlupy mají mapy doplněné skvěle. Tlumočníci tvrdí, že svým tlupám nijak moc nepomáhali. Fakt děti zmapovaly okolí Habří bez pomoci. Už to tu znají.  Z šamaního bubnování  vyrozumí, že ona zázračná bylina roste u Víta. To máme šikovný děti, co?!

A tak vyrážíme na poslední výpravu s mamuťátkem. Část pradětí s písní na rtech. Během týdne se tu dost zpívali ,,Mamuti“ od Nezmarů. David Šulík už je teď zvládnul celý a vcelku pochopitelně slova:  ,,… na kořínky, na bobule seru ti…“ ( no coco? To je text písničky, za to si házet nemusím!) nadšeně vyřvával.  V nádherném prostředí u Víta děláme společné fotky, což děti moc nebaví, a z tance Šamana zjišťujeme, že tu někde bude poklad, což děti baví. Šaman prozrazuje, že poslední část plánku ukrývají maskoti tlup. Malí mamutíci, které si neandrtálci v úvodu tábora vyrobili. Došlo tedy na opatrné párání břich, nalezení  nejdůležitějšího kousku plánku a poté i pokladu.

Takže to je konec přátelé, tjádydádydá……………… Ba ne. Ještě ne, ještě musíme děti převézt zpět do roku 2011. Jenže…… jenže nás převezlo počasí. Což v letošním uplakaném létě nikoho nepřekvapilo. Takže místo na vor jdeme odpoledne do tělocvičny.  Kdosi kouká na fotky, které nás přenesly do různých okamžiků uplynulého týdne. Kdosi si prohlíží svitky, které děti denně psaly a nějak nezbýval čas na prohlížení a které jsou velmi vydařené, za což si děti zaslouží hlubokou poklonu. Kdosi cosi maluje a až večer zjistím co, a moc jim za to děkuji  😉 . Vlastně bych moc ráda za onen večer  poděkovala všem přítomným. DÍK! Však vy víte ;-). Prostě odpoledne nějak lenivě propoflakujeme. Škoda, převoz na voru by byl takovým logickým zakončením a uzavřením tábora.  Ale ještě můžeme být rádi, že nám v tomto, poněkud rozmarném  létě počasí docela přálo.

Po poslední večeři se táborem neprocházeli rozcuchaní neandrtálci, ale naopak upravené slečinky, připravené na diskárnu. A pak už jen tanec smích….. a sem tam slzy.  Tak ještě pohádka u Šulíků a …. spát.

 

[Not a valid template]

 

21.7.

už nic dalšího nestihneme. Jen dětem poděkovat za krásná slova, kterými ony ale umí jednoho pohladit po duši. Zapakovat, zamávat autobusu……………….

[Not a valid template]

 

 

 

A teď už je opravdu konec. Jen je třeba poděkovat všem, kteří jakkoliv pomohli. Ať už finančně, či při přípravách, či přímo na místě.  Ty děti za to stojí!

Courání Rakouskem 07.2011

 

 

Mufovi se zahojil zadek, otlačený z jeho výletu na prskoletu do Chorvatska, a zase měl roupy. Což jsme poznali z jeho mailů. Rozeslal nám odkazy na malebná panorámata v zemi našich jižních sousedů. A prý, co my s tím. Coby? Blížil se velmi oblíbený svátek Cyrila a Metoděje (5.7. prý nemá žádnou souvislost s jejich životy a papež tento den určil svátkem jen tak, že se mu zachtělo. Prý snad, aby zatlačil do pozadí 6.7., den upálení mistra Jana Husa. Ale myslím, že hlavní důvod vzniku těchto svátků je jasný. Přeci aby měli motorkáři zkraje léta dva dny volna a mohli vyrazit.). Tak Siskinka roztahala po celém bytě mapy a zjišťovala, které silnice nás k Mufovo skvostům dovedou.

 

v pondělí 4.7.

 

vyrážím na napakované motorce (Honda CBF 1000) do práce v dešti, který trvá už pěkně dlouho a vypadá, že pěkně dlouho trvat bude. Ale ne, během dne se vyčasilo a k OMW v Litvínovicích přijíždím kupodivu načas v 15.15h a suchá. Né tak siskin (Aprilia Caponord). Dorazil taktéž suchý, ale s čtvrthodinovým zpožděním. Siskinka (Suzuki GS 500), Pepa ( Yamaha FJR 1300) a Muf (…… kruci, na čem jede Muf? Tak děsně to střídá, že si to nepamatuju. Musím mrknout na fotky.), lumpové, kteří remcali, že už mají volno a že my, pracovití, děsně zdržujeme, už čekali na natankovaných strojích.

 

Míříme na jih, směr Linz. Před nájezdem na dálnici odbočujeme vlevo na 124, abychom z ní vzápětí odbočili vpravo na 123 směr Ens. Začíná se to dovolenkově rozjíždět. Veletok Dunaj nepřejedeme v Ensu, jak by se nabízelo, neb tam to prý známe, ale odbočíme doleva na trojku a najdeme si most jiný, nám ještě neznámý. Ten jsme si našli za Dornachem a střihli to přes něj na Amstetten. A pak se ženeme rovnou za nosem. A ten nos nám velí na jih (121). Do národního parku Gesause v oblasti Kalkalpen. Ve Weyer Markt si na přivítanou s řekou Enns dáváme kafe a radlera. Už se připozdívá, ale víme, že camp je nedaleko a tak malá pauza u domácký benzínky neuškodí. Další jízdou kopírujeme řeku Enns skvělými zatáčkami na bezvadném asfaltu a na 124 vjíždíme mezi kopce do campu Vorsgarten, kde nám bude dvě noci do oušek ševelit voda z Ennsu. A kromě ní i vlak. Platíme dogromády 91 Eur a věříme, že to někdy rozpočítáme.

Projíždíme dětem po hřišti, doufáme, že nedostanem míčem a parkujeme na děsně měkkým povrchu. Hledáme cosi na podložení stojánků. Je to pokaždé stejné a stejně nás to nepoučí, abychom si něco vozili sebou.

Což mě dovádí k deníčku. Píšu si do něj trasu, postřehy, hlášky…… a občas udělám chybu, že ho dám z ruky. A pak žasnu, co jeho stránky musí unést. K nestabilitě motorek jsem v deníčku napsala: ,,zapícháváme se“. Což je motorkářům zcela jasné a evidentně jde o zaboření se stojánků do měkkého povrchu, čímž samozřejmě následuje pád, zkomplikovaný zabořeným, tudíž zvednutí bránícím stojánkem. Takže nic moc radostná a veselá událost. Tento můj neveselý, až truchlivý komentář siskin zkomolil, znehodnotil, pošlapal, překroutil a dělal si blázny. Další můj zápisek :,, siskin je padouch!“ upravil na :,,siskin je sympaťák“ a myslel si, že na to nepřijdu. Blbost! Přijdu! Tohle bych nikdy nenapsala.

K mým téměř euforickým výrazům, kterými chválím skvělou, nádhernou cestu, plnou zatáček s výborným asfaltem a krásnými výhledy, skromně dodal: ,,to jsem vybral já!“.

Velmi netaktně okomentoval můj boj s mobilem, respektive s pamětí. Jako by si vždy vzpomněl na PIN napoprvé. A že jsem nemohla najít ponožky a pak jsem zjistila, že mám na nohou dvoje? No cococo? Jsem se vypravovala v rychlosti.

Další zápis páně siskina: ,,Puffři staví hodinu stan a Pepa má sebou kilo hřebíků třístovek“ ponechám bez komentáře. Popřípadě vysvětlím osobně u tulamorky. Stejně tak poznámku: ,,siskinka je ježek. Dupe, funí a dělá velká hovna“ a ,, Pepa má vlka, neb má nové spoďárky.“

Je na čase vytrhnou siskinovi deníček z ruky a zalézt do spacáků.

247 km.

 

V horách se spí fajn, až do příletu mimozemšťanů. Nebo co to bylo. Začalo to jako mírný šum, začalo se to rozeřvávat, nabíralo to na síle, až to udeřilo silou ukrutnou. To vám byl kravál! Prý to byl vlak. A od té doby jsem neusnula.

 

[Not a valid template]

 

V úterý 5.7.

 

začíná deníček opět sisikinovo písmem: ,, siskince prdnul zip a táhne ji na …“. Tak a dost! Od teď má siskin zakázáno cokoliv psát! Stačí, že maluje do map. No, do tý jejich, podle který jedeme může. Ta už je dost dlouho prošlá. Trochu se bojím, kam nás zavede.

Zatím nás vyvádí z campu plného tuchodců (turistických důchodců), nadšeně lezoucích do autobusu, a dětí, očividně otrávených, že se mají plahočit někam do hor.

Pokračujeme zatáčkami s trochu horším povrchem na Admont a poté na Liezen, v němž se mírně zamotáme. Nevadí, jedeme dál na Grobming a za ním začíná první alpská cesta. Úzká silnička, vracečky vykotlané do skal na 11ti kilometrech v letech 1959-61 A ……. a překvapivě žádné enduro. Divný. Necháváme na parkovišti, ve výšce 1829 m/m, motorky a jdeme na ta slibovaná panorámata. Okolo jakési chaty, po které Muf pokukuje a ptá se, zda by tu na nás nemohl počkat. Nemohl! Vylákal nás sem, tak si to s námi půjde vytrpět. Po pár metrech stoupání nám došlo, že rozhodnutí vzít si bundy, aby nám nebyla zima, nebylo šťastné. Pravda, zima nám není.

Přicházíme k nějakému místnímu Jánošíkovi vyvedenému z kamene. Tak prý ne, prý to nebyl zbojník, ale básník. Štýrský básník Peter Rosegger. Nevím, co vybásnil, ale vím, že mu tu musí být v zimě zima, a že má odtud krásný výhled. Ten si vychutnáváme taky a míříme okolo sochy doprava, po kamenitém chodníku, místy trošku náročnějšímu (prý by se to na endurech dalo. No, nevím, nevím.) k Friedenskirchlein. Což je kaplička, tak nějak nalepená na skále a vypadající trochu jako chaloupka na kuří nožce, z roku 1902 (1898m/m) od které je ten správný, Mufem slibovaný výhled. Na Nízké Taury a udolí řeky Enns. Nádherný výhled nám zpestřili kamzíci na dohled.a družní, bodří moraváci na doslech.

Po vynadívání se vracíme stejnou stezkou k básnícímu Jánošíkovi a okolo něj, další, tentokrát pohodlnější stezkou k vrcholu Stoderzinken 2048m/nm. Dalo se sem jít už od chaloupky na kuří nožce, ale to prý svedou jen silní jedinci netrpící závratí. Kde je vzít? Jdeme okolo. I tak toho máme plné kecky. Tedy pohorky. Jsme dobře vybaveni. Během cesty Muf remcá, že toho, kdo tohle vymyslel, by chtěl poznat. Ujistili jsme ho, že my ho známe, a jsme docela rádi. Na planince, mezi azalkami, vřesy a podobným horským svinstvem shlížíme do údolí a kdosi vysloví onu osvobozující myšlenku: ,,Tady je tak krásně a nahoru je děsnej krpál. Tady to stačí.“ Předstíráme, že nám bere dech výhled s převalujícím se mrakem a zakrýváme, že jsme bez dechu kvůli náročnému výstupu, souhlasně kýváme. Stačí. Když se nadechne k řeči Muf, tak z něj vypadne cosi neskutečného: ,,jdeme dál. By sme se museli stydět, dojít sem a nevylízt nahoru. Jdeme!“ Posloucháme, neremcáme, jdeme! Po pár metrech Mufovi rádi odpovídáme na otázku, kterej vůl tohle vymyslel.

A poté, po pár prolezení mezi klečí, po pár uklouznutí na štěrku, po pár mžitkách před očima, po pár hlubokých nadechnutí jsme nahoře. A stálo to za to! Je tady opravdu fantasticky! Jen Muf to ještě nevidí. Je kdesi daleko, hluboko za námi. Ale asi na doslech. Na siskinovu otázku: ,,tak kde je ten marmota-marmota?“ se z azalkového houští, hlubokým, mufím hlasem ozývá: ,,mufota-mufota“. Čímž byl nalezen, posléze odchycen a vyzkoumán nový živočišný druh. Následuje povinné focení u vrcholového kříže, focení s ovcemi, focení jeden s druhým, všichni dohromady, každý zvlášť, focení……………….. A jdeme dolů. Jinudy. Trochu pohodlnější, čímž nudnější cestou. Ale furt je tady krásně. Azalky, hořce….. Muf hučí, že na tom nic krásnýho nevidí, a že krásně bude až dole, v knajpě. Což je za chvíli. Knajpa to tedy není, je to klasická vysokohorská bouda s příjemnou horalkou, velikými knedlíky a luxusním gulášem z lišek. Z lišek hub, né lišek zvířat! To je jasný, přeci!!! Muf knedlík s gulášem dojedl, funěl, hekal a čekal, zda dojíme my. Nedojedli, nedalo se, ač chuť byla exklusivní!

Siskinka mezi tím odjela dolů. Proč? Prý odjela napřed, před deštěm, my ostatní tu na mokrou silnici čekáme, říká Muf. A má pravdu. Sotva sedneme na štěrkovém parkovišti na motorky, začíná pršet. A přidává, a přituhuje, a začíná se nám silnička zajímavě lesknout. Místa, kde vytéká bláto z lesa dostávají zajímavý ráz. Mokré jedničkové vracečky, místy okořeněné bahnem. Hnus velebnosti. Až dole nandaváme nepromoky. Čeká tu siskinka a najíždíme na trochu nudnou 320tku. V dešti odbočujeme za Ennslingem na nenudnou vedlejší. Dokonce nás čeká mírné endurko dovádějící nás na strmé parkoviště pod Silberkar. Přestává pršet a my vyrážíme do soutěsky, kterou známe z mufovo lákajících mailů. Doma, v křesle u počítače to vypadalo moc pěkně. A tady? Tady to vypadá naprosto úžasně a luxusně! Pravda, na pátém žebříku trochu funím a potím se, což se mi při prohlížení fotek nestalo. Ale taky jsem doma v křesle neslyšela ten hukot vody, necítila vůně a neuvědomovala si tu neskutečnou sílu vody. Paráda! Krásný místo! Píšeme Mufovi plusové body! Tak tohle za 2,70Eur na osobu za vstup fakt stálo.

Strmé parkoviště opouštíme bez karambolů, což jsme tak moc nečekali a dole čekám u můstku na fotogenické průjezdy kamarádů. Trochu mě ruší (a mrzí mě, že nemám kameru) fakt, že Pepu předbíhá běžec. A ještě se u toho směje a na Pepu cosi pokřikuje. Dobíhal autobus, tak asi proto.

Vracíme se zpět. abychom se někudy (přes Grosssolk) promotali na silničku vedoucí k Solkpassu (1788m).

Trochu šumavský ráz. Pastviny, kameny, paseky, krávy, farmy….. Smrdí to tu těžkým živobytím, těžkou dřinou a krásným místem k životu. Vyberte si.

Pro nás je to místo jako stvořené. Přejezd Solkpassu si užíváme tak, jak se přejezdy těchto pasů užívají. Zatáčky, výhledy, sem tam kráva na silnici….. těžká romantika. Luxusní. Ani nevadí, že sem tam zaprší. A to se střídá s horkem. Ohromná vlhkost vzduchu. Dole, v Schoderu, se dáváme okolo hřbitova doprava a poté opět doprava a přijíždíme na takové zajímavé parkovišťátko u chaloupky a babičky a kravičky a pejska. Tedy psa! Pořádného ovčáka, který je rád, že za ním přijela návštěva, která přijela určitě proto, aby mu házela kamínek. Se návštěvě nechce, návštěva chce navštívit další div přírody. Vodopád. Waeewrfall- Gesundheit.

Vodopád si to vodopádí po skále, převaluje se přes mechem porostlé kameny, hází kapky vody do vzduchu, aby si pohrály se sluníčkem. Marně. Sluníčko se sem, mezi skály a stromy nedostane. Je tu ponuro. Nádherně uklidňující ponuro. Jedno z těch míst, kde si motorkář uvědomí svoji malost. Nechce ani promluvit, aby tu náladu nerozbil. Zbytečně. Ten řev vody by nepřeřvala ani kapela Surikatí oči v dobách své největší slávy 🙂 . Trochu s pokorou odcházíme. K veliké radosti psa si na louce, tvářící se jako parkoviště, sedáme k mapě. Pes přináší kamínek a pán domu vodu, radlery, úsměv a údiv, že fakt všichni jezdíme na motorkách. Nejvíc se mu líbí FJR a asi vzhledem k postavě ji přisoudil Mufovi. Při odjezdu se trochu smál, když zjistil, že ten největší z nás přijel na skůtru (jó!! Už jsem si vzpomněla! Muf jede na Honda Silver Wing 500! ). Panuje tu nádherná atmosféra a trochu nás mrzí, že tu nemáme bagáž. Tady by se spalo.

Bereme to z lepší stránky, alespoň se ještě projedeme. Na hlavní na Murau a dál kolem řeky Mur směrem na Judenburg. Odbočujeme na, pro nás, notoricky známou 114tku na Trieben. Pokračujeme na Admont a odtud to máme už kousek do campu.

Přijíždíme s večerem. Už jen si uklohnit něco k jídlu, vypít automat na pivo a pokecat s motorkářema z Pardubic, jak dupou králíci.

 

ujeto 308 km, kolik jsme ušli nevím. Asi dost a bylo to fajn.

 

 

středa 6.7.2011

 

Den upálení Mistra Jana Husa je druhým volným dnem. Třetí už není. Je na čase, aby tam papež přifrkl nějaký další svátek. Takhle musíme zapakovat a valit domů, neb se jde zítra do háku. Prý jak kdo. Nijak nechvátáme. Pomalu pakujeme a Pepa svádí vnitřní boj. Buď tu náš zákeřný stan zapomeneme, nebudeme ho muset balit a nebudou se nám při příštím stavění ostatní smát. A nebo je třeba těm hýzlům ukázat, že ho dokážeme v rekordním čase sbalit. Vyhrála vrozená soutěživost. Pakujeme taky. Siskini mají ke snídani medvědí gulášovou polívku. Tu uvaříte tak, že uklohníte normální pytlíkgulášovku, pak ji necháte chladnout bez dozoru. A budete-li mít štěstí, tak se bude okolo potulovat nudící se Muf s pytlíkem gumových medvídků v ruce. A máte hotovo. Dobrou chuť.

Krásný camp opouštíme pod pálícím sluníčkem v 10,50h. A pak prostě jedeme. Kolem Enns po 146, a dál po 115. I tu za chvíli opouštíme, napojujeme se na 25, po chvíli na 24 a pak už jen užíváme skvělou silnici v krásné přírodě okolo říčky Salza. Je tu vodácký ráj. A vlastně i motorkářský. Svátek je znát. Českých motorkářů hafo. Při jedné z kochacích zastávek siskin říká, že bloudíme. Nikomu to nevadí. Bloudění v takovémhle kraji, po takových silničkách je dovoleno. Dokonce možná přímo nařízeno. K Mariazell dojíždíme v pohodě, chceme se projet po další skvělé silnici a protáhnout si návrat domů o nějaký ten kilometřík navíc. Siskinky GS už nechce. Už chce domů. Prošoupalo si bačkůrky. Siskinka nevěřícně kouká na plátno lezoucí z pod gumy a stejně nevěřícně na siskina. Prý jí slíbil, že tenhle vejlet guma ještě vydrží a slib nedodržel. Hroutí se jí životní jistoty.

Změna plánu. Nejkratší cestou domů. V našem podání to znamená najet na 71 směr Lunz. Guma, neguma. Zase si to užíváme. Nevím, jestli má i siskinka radost z krásné silnice, ale fakt je, že když pojedeme zatáčkami, tak bude muset klopit a nebude si ošoupávat střed gumy a ta dýl vydrží. Nějak se ji tahle logická teorie nezdá.

Před odbočením na hlavní stavíme v příjemný hospůdce na oběd, abychom sledovali nesmírné množství projíždějících motorek a hlavně uzavírali sázky, zda siskinka dojede, či ne. Tu naše kratochvíle očividně nebaví a na chytré rady chlapů, co má v případě výbuchu dělat se vysloveně mračí. Odmítla i Pepovu nabídku, ať to dojede na FJR, že Pepa případný defekt na GS ukočíruje snáz.

Bez výměny strojů pokračujeme dál. Pětadvacítka nás zprvu vede pěkným krajem, aby se kousek před Scheibbs zakousla do civilizovanějších míst. Kdeže jsou planiny, pastviny a tak. Před Ybbs přejíždíme Dunaj a vedeme naše stroje po docela nudné trojce. Spací jízda. Trochu se probudím v Grein. Cosi tu kutí a to znamená ďoury, kamínky, štěrk. Udržuji za siskinkou bezpečný odstup. Když jsem hlasovala, že dojede, tak jsem nepočítala s ostrými kamínky na silnici. A pak furt na sever. Trochu usínáme a proto na nás někdo seslal budíček v podobě bouřkového mraku. Do poslední chvíle nevěřím, že by v takhle krásný den mohlo sprchnout. A pak už tomu věřím. Někdo na nás najednou ze shora nalil moře vody. Sladký. Kamiony míjím na nádech. Jinak bych se v tý cloně utopila. Fujtajxl. Nějak, nevím jak, se tím proudem dohrabeme do Dvořiště. A neprší a je krásně. Nebýt totálně prolitých hadrů, tak bych snad nevěřila, čím jsme to před chvílí projeli.

Siskinka dorazila bez problému až do Habří. Má prý prostě skvělou gumičku se sloníkama. A hned zítra ji chce vyměnit za jinou!

 

dnes najeto 316 km.